Features of Hytera HP60x:
The Hytera HP60x H-Series DMR radios are the next-generation in creative style and functionality that elevates the industry standard in professional two-way radios.
The HP60x is the new state-of-the-art in digital radio communications, providing a more efficient experience with loud and clear audio, longer battery life, intuitive user interface, extended range, and ruggedness.
The HP60x features a one-line OLED display and delivers exceptional value with abundant features, GPS, a 20-hour Lithium Polymer battery, and industry-leading audio performance.
The HP60x H-Series radios empower employees in customer service or severe working environments with efficient and reliable communications.
- OLED Display
- 1064 Digital Talk Channels
- 20 Hour Lithium Polymer Battery
- IP67 Weatherproof Rating
- Guaranteed to Withstand A Six Foot Drop on Concrete
- Dual Mode Analog & Digital
- Unmatched Audio Quality
- AI Noise Suppression Technology
- GPS optional
- Replacement model of PD60x, PD602, PD605, PD608
Specifications of BD505
| General | |
| Frequency Range | UHF:400-527 MHz; VHF:136-174 MHz |
| Channel Capacity | 1024 |
| Zone Capacity | 64 zones with 256 Channels per zone |
| Operating Voltage | 7.2V |
| Battery | 2200mAh(Li-ion) |
| Battey Life(5/5/90 Duty Cycle,High TX Power) | 16 hours with GPS, 20 Hours with GPS Disable |
| Dimensions(H×W×D) mm | 122 X 55 X 30.5mm (without antenna) |
| Weight | 265 g |
| Receiver | |
| Sensitivity(Analog) | 0.16μV (Typical) (12dB SINAD) |
| Rated Audio Power Output | 0.5W |
| Transmitter | |
| RF Power Output | UHF High power: 4W; UHF Low power:1W; VHF High power: 5W; VHF Low power: 1W |
| Digital Vocoder Type | AMBE+2™ |
| Environmental | |
| Dust & Water Protection | IP67 |
Standard Accessories in package
- Antenna, Belt Clip
- Accessory Port cover
- Rechargeable Lithium Ion Battery Pack BP2002
- 110/220V Desktop Rapid 3-Hour Charger
- Operating Manual
- Programming inclusive
Optional Accessories
- UHF Antenna AN0435W09 or VHF Antenna AN0160H16
- Rechargeable Battery Pack BP2002
- 110/220V Charger
- SM27W1 Wireless Remote Speaker Microphone
- SM26N1-P Remote Speaker Microphone with Emergency Button
- SM26N2-P Remote Speaker Microphone with Emergency Button and 2.5mm jaclk
- MCL32 6-Slot Multi Charger
- PC152 Progrmming Cable
VARIANTS
- HP602 - US Model
- HP605 - EU Model
- HP608 - Asia Pacific Model
- HP682 - US Model (LCD Display)
- HP685 - EU Modell (LCD Display)
- HP688 - Asia Pacific Modell (LCD Display)
- HP60x-Um - UHF Standard Model
- HP60x-V1 - VHF Standard Model
- HP60x-G-BT-Um - UHF, GPS & Bluetooth
- HP60x-G-BT-V1 - VHF, GPS & Bluetooth



