Features of Hytera PD70x:
A popular all-rounder, the Hytera PD70x handheld digital two-way radio offers a vast array of functionality, with remarkable build quality, enabling reliable and secure communications in any situation. Request the PD705(G) variant for GPS and Man Down.
- Lone Worker
- Man Down Feature (PD70xG versions only)
- Optional GPS PD70xG versions only_
- Bluetooth Audio
- Pseudo Trunking, XPT Hytera XPT (Extended Pseudo Trunking)
Specifications of PD70x
| General | |
| Frequency Range | UHF1:400-470 MHz; UHF2:450-520 MHz; UHF3:350-400 MHz; UHF5:806-825 MHz(TX only) 851-870 MHz(TX&RX) 896-902 MHz(TX only) 935-941 MHz(TX&RX); VHF1:136-174 MHz; VHF3:210-270 MHz |
| Channel Capacity | 1024 |
| Zone Capacity | 16 zones |
| Operating Voltage | 7.4V |
| Battery | 2000 mAh Standard 2500mAh Optional |
| Battey Life(5/5/90 Duty Cycle,High TX Power) | 25W : 4 Hrs 10W : 9 Hrs |
| Dimensions(H×W×D) mm | 125 x 55 x 35 mm |
| Weight | 335 g |
| Receiver | ||
| Sensitivity | 0.16μV (Typical) (12dB SINAD) (Analog) 0.18μV/BER5% (Digital) |
|
| Intermod |
|
| Transmitter | ||
| RF Power Output |
|
|
| Digital Vocoder Type | AMBE+2™ |
Standard Accessories in package
- Antenna, Belt Clip BC19, R004 Leather Strap
- Accessory Port cover
- Rechargeable Lithium Ion Battery Pack BL2411-EX (I.S. type) or BL2008 (Non I.S. type)
- 110/220V Desktop Rapid Charger CH10A07
- Operating Manual
- Programming inclusive
Optional Accessories
- UHF Antenna or VHF Antenna
- Rechargeable Battery Pack BL2411-EX
- Rechargeable Battery Pack BL2008
- Rechargeable Battery Pack BL3001
- PS2004 Power Adaptor
- PS1044 Power Adaptor
- CH10A06 Dual Pocket Charging Tray
- CH20L06 Rapid Rate Charging TRay
- NCA08 Multi Charger 6-Slot
- Car Kit
- Headset hevy Duty
- Remote Speaker-Microphone Heavy Duty
- Progrmming Cable
VARIANTS
- PD70x - CN Model (Non Display)
- PD702 - US Model (Non Display)
- PD705 - EU Model (Non Display)
- PD708 - Asia Pacific Model (Non Display)
- PD780 - CN Model (with Display)
- PD782 - US Model (with Display)
- PD785 - EU Model (with Display)
- PD788 - Asia Pacific Model (with Display)
- UL913 Versions (Intrinsically Safe)



