Motorola r2
Easy to use and rugged, that's the Motorola MOTOTRBO™ R2 Portable Two Way Radio! A workhorse with easy operation and great ergonomics. The R2 provides ruggedness and durability while offering the versatility you need, plus all the MOTOTRBO features in an analog or analog/digital package for your daily business operations.
The Motorola R2 is available in UHF or VHF with 64 channels, superior audio and long battery life. With up to 4 watts of power (UHF) or 5 watts (VHF), the R2 provides the coverage needed for great voice communications in many business environments. It's also repeater capable, allowing even greater coverage as your operation expands. The R2 features Dual Capacity Direct Mode, Dual Priority Scan, Enhanced Privacy (digital only), and Voice Announcement.
Choose either the analog or digital versions. The digital version uses Motorola's popular DMR standards and is narrowbanding compliant.
It is also quite rugged. The R2 is MIL-Spec C, D, E, F, G, H and rated IP55 for dust and water protection.
The Motorola MOTOTRBO™ R2 comes with antenna, your choice of 1200 mAh SLIM or 2300mAh high capacity Li-ion rechargeable battery pack, belt clip, drop-in charger tray, AC adapter and a one year manufacturer warranty.
- IP55 Rated Durability
- Configurable Audio
- SINC+ Noise Cancellation
- Automatic Acoustic Feedback Suppression
- Sleek and Slim form factor
- High Capacity battery
- Loud Audio
- Replacement of CP200d, P3688, GP3188
General |
|
|---|---|
| Frequency Range | 400 - 478MHz UHF 136 - 174MHz VHF |
| Channels / Zones | 64 Capacity |
| Channel Spacing | 25KHz 16K0F3E/ 12.5KHz 11K0F3E |
| Vocoder | AMBE+2 |
| Operating Voltage | 7.6V |
| Battery | PMNN4598 2300mAh Standard Li-ion PMNN4600 Slim Li-ion |
| Weight | 261g – with PMNN4600 286g - with PMNN4598 |
| Overall Dimensions (WxDxH) | 57 x 33 X 124 cm |
| Frequency Stability | ±0.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 ohms |
| Operating Temperature | -30° to +60°C |
| Dust and Liquid Intrusion | IIEC60529 IP55 |
| Drop Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Packing Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Vibration & Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Thermal Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Battery Endurance (5/5/90 duty cycle @ 4W) | Analogue 17 hours Digital 22.5 hours |
| FCC ID | AZ489FT3852 / AZ489FT4971 |
Transmitter |
|
|---|---|
| Power Output | 4W (high) - 1W (low) |
| Modulation Limiting | ±5.0KHz / ±2.5KHz |
| FM Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Digital Protocol | ETSI TS 102 361-1, -2, -3 DMR Tier II |
| Adjacent Channel Power | > 60 dB @ 12.5 kHz > 70 dB @ 25 kHz |
| Audio Response (TIA603E / ANSI C63.26) |
+1, -3 dB |
| Audio Distortion | 3% (typical) |
| FM Modulation | 12.5 kHz: 11K0F3E 25 kHz: 16K0F3E |
| 4FSK Digital Modulation | 12.5 kHz Data: 7K60F1D and 7K60FXD 12.5 kHz Voice: 7K60F1E and 7K60FXE Combination: 7K60F1W |
Receiver |
|
|---|---|
| Digital Sensitivity (5% BER) |
0.16 μV (typical) |
| Analogue Sensitivity (12dB SINAD |
0.18 μV (typical) |
| Intermodulation Response | >70dB |
| Adjacent Channel Selectivity (TIA603A)-1T |
> 60 dB @ 12.5 kHz |
| Spurious Rejection | >70dB |
| Rated Audio Output (Rated / Max) |
1W / 3 Watts |
| Audio Distortion | 35 Typical |
| Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Audio Response | 300Hz to 3KHz -6dB /Octave |
| Conducted / Radiated Spurious Emissions (TIA603E) | -< -57 dBm for < 1 GHz |
Standard Accessories in package
- Antenna, Belt Clip
- Accessory Port cover
- Lithium Ion Battery Pack PMNN4600 or PMNN4598
- 220V Desktop Rapid Charger
- Operating Manual
- Programming inclusive
Optional Accessories
- PMAD4116 VHF Antenna 144~165Mhz
- PMAD4117 VHF Antenna 136~155MHZ
- PMAE4069 UHF/GPS Antenna Stubby 403-450MHz
- PMAE4079 UHF Whip Antenna 403~512MHz (FM/UL Approved)
- PMNN4600 Li-ion Battery Pack
- PMNN4598 Li-ion Battery Pack
- PMNN4598 IMPRES Desktop Single Slot Rapid Charger
- PMLN6588 6 Slot Multi Charger
- PMMN4148 Remote Mic with 3.5mm Audio jack
- PMMN4149 Remote Mic without 3.5mm Audio jack
- PMMN4013 Remote Mic
- PMMN4029A IP57 Remote Mic
- Programming Software CPS2.0
VARIANTS
- No Variants



