Motorola R5
With loud audio, advanced noise suppression, clear status indications and dedicated hardware controls, MOTOTRBO R5 delivers reliable team communications, helping boost worker efficiency and safety. And with IP67 and MIL-STD-810 rating, R5 is tough enough to survive everyday knocks and drops.
Cut through the noise
R5 is designed to perform across a wide range of workplace environments and worker profiles. Its loud audio, AI-trained noise suppression, IMPRES technology and Received Audio Levelling automatically adjusts sound levels to help deliver consistent communications, so messages can be heard clearly across diverse work settings.
Focus on the task
Optimised controls, tactile buttons and long battery runtime make R5 easy and intuitive to use all day long so workers can focus on their job, not their radio. With a wide range of accessories including RSMs, earpieces, headsets and carry cases available, users can customise their radio to meet their specific workplace requirements.S
Built to last
R5 has been designed to withstand the knocks and drops of the workplace so it will work as well in the future as it does today. And users don't have to worry about getting the radio wet or dirty; its IP67 rating means R5 can withstand damage from dust and immersion in water
- IP67 Rated Durability
- Configurable Audio
- SINC+ Noise Cancellation
- Automatic Acoustic Feedback Suppression
- Sleek and Slim form factor
- High Capacity battery
- Loud Audio
- Replacement of P6600i, P6620i, DP2400E, DP2600E, XPR3500E
General |
|
|---|---|
| Frequency Range | 400 - 512MHz UHF 136 - 174MHz VHF |
| Channels / Zones | Limited Keypad Model : 256 Channels / 50 Zones Non-Keypad Model : 64 Channels / 4 Zones |
| Channel Spacing | 25KHz 16K0F3E/ 12.5KHz 11K0F3E |
| Vocoder | AMBE+2 |
| Operating Voltage | 7.6V |
| Battery | PMNN4890 3200mAH TIA4950 |
| Weight | 261g – with PMNN4600 286g - with PMNN4598 |
| Overall Dimensions (WxDxH) | 57 x 33 X 124 cm |
| Frequency Stability | ±0.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 ohms |
| Operating Temperature | -30° to +60°C |
| Dust and Liquid Intrusion | IIEC60529 IP55 |
| Drop Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Packing Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Vibration & Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Thermal Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Battery Endurance (5/5/90 duty cycle @ 4W) | Analogue 24 hours - Digital 32 hours |
| Intrinsic Safe Rating | TIA / FM / UL |
Transmitter |
|
|---|---|
| Power Output | 4W (high) - 1W (low) |
| Modulation Limiting | ±5.0KHz / ±2.5KHz |
| FM Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Digital Protocol | ETSI TS 102 361-1, -2, -3 DMR Tier II |
| Adjacent Channel Power | > 60 dB @ 12.5 kHz > 70 dB @ 25 kHz |
| Audio Response (TIA603E / ANSI C63.26) |
+1, -3 dB |
| Audio Distortion | 3% (typical) |
| FM Modulation | 12.5 kHz: 11K0F3E 25 kHz: 16K0F3E |
| 4FSK Digital Modulation | 12.5 kHz Data: 7K60F1D and 7K60FXD 12.5 kHz Voice: 7K60F1E and 7K60FXE Combination: 7K60F1W |
Receiver |
|
|---|---|
| Digital Sensitivity (5% BER) |
0.16 μV (typical) |
| Analogue Sensitivity (12dB SINAD |
0.18 μV (typical) |
| Intermodulation Response | >70dB |
| Adjacent Channel Selectivity (TIA603A)-1T |
> 60 dB @ 12.5 kHz |
| Spurious Rejection | >70dB |
| Rated Audio Output (Rated / Max) |
1W / 3 Watts |
| Audio Distortion | 35 Typical |
| Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Audio Response | 300Hz to 3KHz -6dB /Octave |
| Conducted / Radiated Spurious Emissions (TIA603E) | -< -57 dBm for < 1 GHz |
Standard Accessories in package
- Antenna, Belt Clip
- Accessory Port cover
- Lithium Ion Battery Pack PMNN4890 (TIA4950) 3200mAh
- 220V Desktop Rapid Charger
- Operating Manual
- Programming inclusive
Optional Accessories
- PMAD4116 VHF Antenna 144~165Mhz
- PMAD4117 VHF Antenna 136~155MHZ
- PMAE4069 UHF/GPS Antenna Stubby 403-450MHz
- PMAE4079 UHF Whip Antenna 403~512MHz (FM/UL Approved)
- PMNN4890 IMPRES UL High Capacity 3200mAh
- PMNN4889 IMPRES High Capacity Li-ion IP67 3200mAh
- PMNN4888 IMPRES Slim Li-ion IP67 2200mAh
- PMPN4527 IMPRES Desktop Single Slot Rapid Charger
- PMPN4289 / PMPN4290 6-Slot Multi Charger
- PMMN4076 Remote Mic with 3.5mm Audio jack
- PMLN5868 Leather Case with Swivel belt loop
- Programming Software CPS2.0
VARIANTS
- R5 NKP - Non Keypad Models
AAH07JDC9SA1AN VHF, 136-174 MHz, 5 Watts, 64 Channels
AAH07RDC9SA1AN UHF, 400-512 MHz, 4 Watts, 64 Channels
- R5 LKP - Display and Keypad
AAH07JDH9SA1AN VHF, 136-174 MHz, 5 Watts, 256 ChannelsAAH07RDH9SA1AN UHF, 400-512 MHz, 4 Watts, 256 Channels



