Motorola R7
MOTOTRBO™ R7 is a digital portable two-way radio that offers game-changing audio capabilities in a rugged, future-ready device. Its advanced audio processing ensures that your communications are loud and clear, while its rugged construction is ready for harsh environments, and advanced connectivity options get your workforce ready for tomorrow.
The MOTOTRBO R7 is available as a Full Keypad Model (FKP) or a No Keypad Model (NKP).
- UHF/VHF
- Wi-Fi 2.4/5.0 GHz
- WPA3 Wi-Fi security protocol compliant
- Bluetooth 5.2
- 2.4” 320 x 240 px. QVGA display
- Modern, intuitive user experience
- Full suite of accessories
- Sleek and ergonomic form factor
- Automatic Acoustic Feedback Suppression
- Adaptive Dual Microphone Noise Suppression
- Intelligent Audio
- IMPRES technology
- Programmable loudness up 107 phons
- Wideband speaker and microphones
- Simple audio configuration
- Up to 28 hours of battery life
- IP68 (waterproof up to 2 meters for 2 hours)
- IP66 (concentrated water jet pressure)
- Intrinsically safe option (UL TIA-4950)
- Disinfectant and decontamination substance resistant housing
- Robust and corrosion-proof side connector
- Rugged to MIL-STD 810
- Replacement model for P8600i, P8608i, P8628i, P8668i, DP4400E, DP4600E, XPR7550E
General |
|
|---|---|
| Frequency Range | 400 - 527MHz UHF 136 - 174MHz VHF |
| Channels / Zones | 64 Capacity |
| Channel Spacing | 25KHz 16K0F3E/ 12.5KHz 11K0F3E |
| Vocoder | AMBE+2 |
| Operating Voltage | 7.6V |
| Battery | |
| Weight | 289 g |
| Overall Dimensions | 132 X 56 X 31 mm |
| Frequency Stability | ±0.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 ohms |
| Operating Temperature | -20° to +60°C |
| Dust and Liquid Intrusion | IIEC60529 IP55 |
| Drop Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Packing Test | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Vibration & Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Thermal Shock | Compliant MIL-STD 810 C/D/E/F/G/H |
| Battery Endurance (5/5/90 duty cycle @ 4W) | Analogue 14.5 hours Digital 19 hours |
| FCC ID | AZ489FT7143 |
| Intrinsic Safety | UL Certified |
Transmitter |
|
|---|---|
| Power Output | 4W (high) - 1W (low) |
| Modulation Limiting | ±5.0KHz / ±2.5KHz |
| FM Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Digital Protocol | ETSI TS 102 361-1, -2, -3 DMR Tier II |
| Adjacent Channel Power | > 60 dB @ 12.5 kHz > 70 dB @ 25 kHz |
| Audio Response (TIA603E / ANSI C63.26) |
+1, -3 dB |
| Audio Distortion | 3% (typical) |
| FM Modulation | 12.5 kHz: 11K0F3E 25 kHz: 16K0F3E |
| 4FSK Digital Modulation | 12.5 kHz Data: 7K60F1D and 7K60FXD 12.5 kHz Voice: 7K60F1E and 7K60FXE Combination: 7K60F1W |
Receiver |
|
|---|---|
| Digital Sensitivity (5% BER) |
0.14 μV (typical) |
| Analogue Sensitivity (12dB SINAD |
0.16 μV (typical) |
| Intermodulation Response | >70dB |
| Adjacent Channel Selectivity (TIA603A)-1T |
> 60 dB @ 12.5 kHz |
| Spurious Rejection | >70dB |
| Rated Audio Output (Rated / Max) |
1W / 3 Watts |
| Audio Distortion | 35 Typical |
| Hum and Noise | >-45dB / >-40dB |
| Audio Response | 300Hz to 3KHz -6dB /Octave |
| Conducted / Radiated Spurious Emissions (TIA603E) | -< -57 dBm for < 1 GHz |
Standard Accessories in package
- Antenna, Belt Clip
- Accessory Port cover
- Lithium Ion Battery Pack PMNN4600 or PMNN4598
- 220V Desktop Rapid Charger
- Operating Manual
- Programming inclusive
Optional Accessories
- PMAD4116 VHF Antenna 144~165Mhz
- PMAD4117 VHF Antenna 136~155MHZ
- PMAE4069 UHF/GPS Antenna Stubby 403-450MHz
- PMAE4079 UHF Whip Antenna 403~512MHz (FM/UL Approved)
- PMNN4810 IMPRES IP68 TIA4950 Li-ion Battery
- PMNN4809 IMPRES IP68 Slim Li-ion Battery
- PMNN4808 IP68 2450 mAh Li-ion Battery
- PMNN4807 IMPRES 2200mAh Li-ion Battery
- PMNN4290 / PMNN4289 6-Slot Multi Charger
- PMMN4131 IMPRES Remote Microphone
- PMMN4128 IMPRES Remote Microphone
- Programming Software CPS2.0
VARIANTS
- R7 VHF / UHF - TIA/UL Approved - Analog/Digital - NKP
R7A VHF / UHF - TIA/UL Approved - Analog/Digital - FKP - R7A VHF/UHF - TIA/UL Approved - Analog Only - NKP
R7A VHF/UHF - TIA/UL Approved - Analog Only - FKP - R7EX VHF/UHF - ATEX Approved - Analog/Digital - NKP
R7EX VHF/UHF - ATEX Approved - Analog/Digital - FKP




